Oświetlenie do salonu


Salon, czy inaczej pokój dzienny, to pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu. Z tego też względu jego aranżacja, układ mebli, kolor ścian, a także dobór oświetlenia są niezwykle istotne. Zwłaszcza w trakcie długich jesiennych oraz zimowych wieczorów. Światło sztuczne musi nam bowiem zastąpić naturalne światło słoneczne, którego w tym okresie za dużo nie ma. Jak więc zaplanować oświetlenie domu oraz jak dobrać odpowiednie lampy do salonu?Krzesła do restauracji

W sercu naszego domu warto zastosować na samym początku jedno sufitowe źródło światła. Może ono mieścić się w centralnym punkcie pomieszczenia, ale możemy również umieścić je na ścianie, tuż nad wejściem do pokoju dziennego. Takie lampy opatrzone dodatkowo gustownym kloszem, pasującym do aranżacji całego pomieszczenia, w znakomity sposób oświetlą całą przestrzeń i nadadzą mu przejrzystości i jasności. Jednak oprócz zwykłych sufitowych lamp warto zastosować inne, niebanalne dodatki. Czego użyć?

Zastosowanie będą miały lampy stojące oraz oświetlenie podłogowe czy ścienne. W przypadku tych pierwszych istotny stanie się dobór odpowiednich stref, jak strefa dzienna czy strefa relaksu. Drugi tym świetnie sprawdzi się, gdy chcemy wyróżnić i podkreślić jakiś szczególny element dekoracyjny naszego wnętrza. Do pokreślenia mebli, stolików kawowych czy małych szafek, nadadzą się także małe stojące lampy, z włącznikiem bezpośrednio znajdującym się przy źródle światła.

Zupełnie inaczej podejdziemy do aranżacji salonu jako oddzielnego pomieszczenia, a zupełnie inaczej, gdy jesteśmy właścicielami salonu z aneksem. W obu przypadkach konieczne stanie się zastosowanie zasad spójności i równowagi, jednak warto zwrócić uwagę na podkreślenie różnorodności funkcjonalności tych dwóch stref. Inne oświetlenie przyda się przy wykonywaniu codziennych czynności w kuchni, przy przygotowywaniu posiłków, inne przy stole jadalnym, jeszcze inne w głównym punkcie salonu czy w strefie przeznaczonej do relaksu. Dlatego rozwiązania powinny być różne, tak by były jednocześnie funkcjonalne i cieszyły nasze oko.

Zobacz polecane: oświetlenie ogrodowe.